Αλμωπός Αριδαίας – Εδεσσαϊκός

Αλμωπός Αριδαίας
2 - 1
Εδεσσαϊκός
Απρίλιος 10, 2019 - 16:30 Γήπεδο Αριδαίας Αγώνας Κυπέλλου (Πρώτος αγώνας 0-1) Ημιτελικά
Match Statistics
Teams
Εδεσσαϊκός
3'
99' Μεντής
Scorers
122' Παπαδημητρίου

previous arrow
next arrow
Slider

Παρουσία 600ων οπαδών πραγματοποιήθηκε ο δεύτερος ημιτελικός του κυπέλλου μεταξύ του Αλμωπού και του Εδεσσαϊκού με τον πρώτο αγώνα να λήγει 1-0 υπέρ της Έδεσσας. Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με διαφορετικό σκοπό, ο Αλμωπός ήθελε ένα γρήγορο γκολ ενώ ο Εδεσσαϊκός που είχε το σκορ του πρώτου αγώνα έδωσε έμφαση στην αμυντική προσέγγιση του ματς. Στο 3ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης ο Αλμωπός πήρε κέφαλι στο σκορ με τον Αλέξη Μεντή και η ψυχολογία ήταν με το μέρος του για την ολική ανατροπή και παράλληλα πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου. Ο Αλμωπός είχε τον έλεγχο του αγώνα προσπαθώντας να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Γιώργου Τυριακίδη μπήκαν εξίσου δυνατά στον αγώνα δείχνοντας τις προθέσεις τους. Στα πρώτα λεπτά ο Λάζαρος Ελευθεριάδης μετά από ωραία προσπάθεια από τα πλάγια πάσαρε στον Κάρτζιο του οποίου το σουτ απέκρουσε ο Σοϊλεμεζόγλου και μετά προσέκρουσε στο δοκάρι. Μέχρι το τέλος των 90 λεπτών της αναμέτρησης οι παίκτες του Αλμωπού είχαν την υπεροχή χωρίς όμως να καταφέρουν να πετύχουν το 2ο τέρμα που επιζητούσαν και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στη παράταση. Ο κόσμος προσπάθησε με όλες του τις δυνάμεις να εμψυχώσει την ομάδα, με τους παίκτες να κάνουν υπερπροσπάθεια και να τα δίνουν όλα για να φτάσουν στη πρόκριση. Έτσι, στο 99ο λεπτό της παράτασης ο Κιουλτζόπουλος πάσαρε πανέμορφα στον Μεντή και εκείνος με ευκολία έγραψε το 2-0 και έβαλε τον Αλμωπό σε θέση οδηγού. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου της παράτασης ο Κιουλτζόπουλος με καταπληκτικό σουτ τράνταξε το δοκάρι του Σοϊλεμεζόγλου ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Λάζαρος Ελευθεριάδης δεν κατάφερε να γράψει το 3-0 για τον Αλμωπό από κοντά. Αφού ο Αλμωπός έχασε δύο ευκαιρίες να τελείωσει το ματς, το οποίο μέχρι εκείνη τη στιγμή κρατούσε με νύχια και με δόντια και με το πάθος των παικτών του να είναι έκδηλο, ο αγώνας έμελλε να έχει χιτσκοκικό τέλος. Στο 122ο λεπτό της αναμέτρησης – σε νεκρό χρόνο – ο Παπαδημητρίου έγραψε το 2-1 με κεφαλιά χαρίζοντας στον Εδεσσαϊκό το 2ο εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣ Πέλλας απέναντι στα Γιαννιτσά.

Διαιτητές: Φωτιάς, Δέλλιος & Δεμερτζής

Οι συνθέσεις

Αλμωπός Αριδαίας: Μένιος, Κιουλτζόπουλος, (112’ Κυριακίδης), Ασλαμπάλογλου, Σαϊνατούδης, Ελευθεριάδης Λ., Τζιμογιάννης, Σαμαρόπουλος, Προύντσης (63’ Αργυρίου), Ιωάννου (46’ Στάμπιλε), Μεντής, Κάρτζιος (57’ Ελευθεριάδης Γ.).

Εδεσσαϊκός:  Σοϊλεμέζογλου, Κωνσταντινίδης, (106’ Πούπης), Κιόρτσης, Μωυσίδης, Γκαρακλίδης (46’ Ντόγος), Χαραβιτίδης, Πασσαλής (46’ Λαφαζανίδης), Τούφας (101’ Τσιάκαλος), Παπαγεωργίου, Ταουσάνης, Παπαδημητρίου.

Δείτε τις φάσεις και τα γκολ του αγώνα εδώ.