Σεπτέμβριος 29, 2019 - 16:00 Δημοτικό στάδιο Αριδαίας Γ' Εθνική 2η αγων.
Teams
27' Μεντής
34' Πέττας
Scorers

Με νίκη συνέχισε στην δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής ο Αλμωπός ο οποίος επικράτησε με σκορ 2-0 απέναντι στην Αναγέννηση Γιαννιτσών. Με σύμμαχο τον καιρό και παρουσία περίπου 600 φιλάθλων, λίγο πριν την έναρξη του αγώνα, παραδόθηκε τιμιτική πλακέτα στους οικείους του εκλιπόντος Γιώργου Ουγιάρογλου, πιστού φίλαθλου της ομάδας όπου έφυγε από την ζωή πριν από λίγες ημέρες ενώ ακούστηκε και το παρακάτω μήνυμα:

“Πριν από λίγες μέρες έφυγε από κοντά μας ένα από τα μέλη της οικογένειας του Αλμωπού, ο Γιώργος Ουγιαρογλου. Αλλοτε μέλος της διοίκησης μα πάνω απ όλα πιστός φίλαθλος. Εκεί που σήμερα κάθεται η οικογένεια του, καθόταν εκείνος για να παρακολουθεί όχι μόνο τους αγώνες αλλά και τις προπονήσεις της αγαπημένης του ομάδας. Κύριε Γιώργο με την καλοσυνάτη στάση σου και την αισιοδοξία σου, μας ενέπνευσες να αγαπάμε την ομάδα. Ήταν ανάξια πλερωμη η ασθένεια που σε ταλαιπώρησε. Παρ όλα αυτά ακόμα και στις τελευταίες σου στιγμές ρωτούσες για τα αποτελέσματα των φιλικών παιχνιδιών. Θα κερδίζουμε κύριε Γιώργο και θα σου αφιερώνουμε τις νίκες. Καλό σου ταξίδι.”

Ο Αλμωπός ξεκίνησε αποφασιστικά το παιχνίδι με τους παίκτες του Γιώργου Τυριακίδη να προσπαθούν να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ. Με μια πολύ καλή ευκαιρία του Νικολίτσα στα πρώτα λεπτά του αγώνα και εξαιρετική απόκρουση του Τόλιου έδειξαν τις προθέσεις τους. Έτσι, στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από μια όμορφη συνεργασία των ποδοσφαιριστών του Αλμωπού ο Μεντής με φοβερό σουτ άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση. Οι παίκτες του Αλμωπού συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και λίγα λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Πέττα στο 34ο λεπτό που πλάσαρε από κοντά μετά από απόκρουση του Τόλιου σε σουτ του Ντόγου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλμωπός μπήκε πολύ σοβαρός στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να πετύχει κι’ άλλα τέρματα ώστε να κλειδώσει το αποτέλεσμα. Στο 54ο λεπτό της αναμέτρησης ο Πέττας με σουτ εκτός περιοχής θα σημαδέψει το δοκάρι της εστίας του Τόλιου με το 2-0 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Επόμενος αγώνας για τον Αλμωπό, για την 3η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής, την Κυριακή 6 Σεπτεμβρίου στις 16:00 στο γήπεδο της Αγκαθιάς με την ομώνυμη ομάδα.

Διαιτητές: Πολυχρόνης, Μηνούδης & Καλορογιάννης (Πιερίας)

Οι συνθέσεις:

Αλμωπός Αριδαίας:  Μένιος, Μαγγίζης, Προκοπίου, Τζιμογιάννης, Ναουμίδης, Ασλαμπάλογλου, Νικολίτσας, (68’ Καζναφέρης), Ντόγος, Μεντής, (80’ Στογιαννίδης), Κωστούλας, (90’ Ελευθεριάδης), Πέττας, (71’ Ξόμπλιος).

Αναγέννηση Γιαννιτσών:  Τόλιος, Γκαρακλίδης, Πετρούσης, (46’ Μπαμπαλής), Μουρίκι, Γαρύφαλλος, Βουτσιάς, Σούκιας, Καραμπάς, (84’ Κωστάκης), Αγγελούδης, Χιντασέλι, (46’ Ταουσιάνης), Στεφανίδης (53’ Χατζής).