Φεβρουάριος 17, 2019 - 15:00 Γήπεδο Έδεσσας Πρωτάθλημα 2ος Όμιλος
Εδεσσαϊκός
Teams
37' Τούφας
Scorers

Νικητής ο Εδεσσαϊκός στο τοπικό ντέρμπι με τον Αλμωπό με σκορ 1-0 το μεσημέρι της Κυριακής στο γήπεδο της Έδεσσας. Υπό την παρουσία αρκετού κόσμου των δύο ομάδων αλλά κα του ποδοσφαίρου καθώς το ντέρμπι αυτό θυμίζει το ένδοξο παρελθόν των δύο σωματείων στις υψηλές κατηγορίες. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης κέδισαν πέναλτυ μετά από χέρι του Τζημογιάννη. Ο Παπαδημητρίου δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μένιο και ετσι το 0-0 παρέμεινε δίνοντας στον Αλμωπό την ψυχολογία να πατήσει καλύτερα στο γήπεδο. Όπερ και εγένετο, με τον Αλμωπό να ισορροπεί και να γίνεται πιο κινητικός χωρίς να μετουσιώσει όμως κάποια ευκαιρία του σε τέρμα. Έτσι, στο 37ο λεπτο της αναμέτρησης ο Εδεσσαϊκός άνοιξε το σκορ με τον Τούφα και το ημίχρονο έλαβε τέλος. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να έχουν από κάποιες ευκαιρίες, ο Αλμωπός μεν με τους Στάμπιλε, Μεντή και Ελευθεριάδη και ο Εδεσσαϊκός δε με τους Λαφαζανίδη και Παπαδημητρίου. Καμία από αυτές δεν έγινε γκολ και έτσι ο Εδεσσαϊκός κράτησε το 1-0 και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Οι διαιτητές: Μέγας, Βρούζος & Σαλτσίδης

Οι συνθέσεις:

Εδεσσαϊκός: Σοϊλεμέζογλου, Γκαρακλίδης, Κιόρτσης, Μωυσίδης, Χαραβητίδης, Τούφας, Πασσαλής(90’ Αβραμίδης), Κωνσταντινίδης (67’ Λαφαζανίδης), Παπαδημητρίου, Μεταξάς, Ταουσιάνης (85’ Ιωσηφίδης).

Αλμωπός Αριδαίας: Μένιος, Κιουλτζόπουλος (70’ Ελευθεριάδης Γ.), Τζημογιάννης, Σαμαρόπουλος, Κυριακίδης, Προύντσης (44’ Νικολίτσας), Ασλαμπάλογλου, Ελευθεριάδης Λ., Στάμπιλε (73’ Αργυρίου), Μεντής, Ξόμπλιος (63’ Τσεκάι).

Δέιτε την συνέντευξη τύπου των δύο προπονητών εδώ.