Νοέμβριος 18, 2018 - 15:00 Γήπεδο Αριδαίας Πρωτάθλημα 2ος Όμιλος
Match Statistics
Teams
22' Kριστιάνο Μεντί
36' Ρικάρντο Τσαβάρι
Scorers

previous arrow
next arrow
Slider

Σέ ένα καλό παιχνίδι -βάσει συνθηκών- ο Αλμωπός κέρδισε τον αξιόμαχο Ερμή Αμυνταίου με 2-0 στο Δημοτικό στάδιο της Αριδαίας για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Football League 2. Παρουσία 250 θεατών υπό την συνεχή βροχή ο Αλμωπός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι χωρίς να υπολογίζει τους τραυματίες Ξόμπλιο, Κιουλτζόπουλο, Στάμπιλε και Σαϊνατούδη ενώ για λίγο αγωνίστηκαν οι Λάζαρος Ελευθεριάδης και Δημήτρης Ασλαμπάλογλου. Μόλις στο 7ο λεπτό ο Αργυρίου με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής προειδοποίησε τον τερματοφύλακα του Ερμή ενώ λίγα λεπτά αργότερα, στο 21ο λεπτό, μετά από όμορφη συνεργασία των Ελυθεριάδη Γ. – Τσαβάρι και σέντρα του τελυταίου ο Κριστιάνο Μεντί με άπιαστη κεφαλιά έγραψε το 1-0. Περίπου μετά από 15 λεπτά ο Αλέξης Μεντής σέντραρε από αριστερά και ο Ρικάρντο Τσαβάρι με όμορφη καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-0 για την ομάδα του. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ερμής πίεσε περισσότερο αλλά δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει ουσιαστικές ευκαιρίες και ενώ ο Αλμωπός αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 72ο λεπτό όπου αποβλήθηκε ο Τζιμογιάννης με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Διαιτησία: Σαφούρης-Αργυρόπουλος, Αναστασιάδης, Σάκκος.

Οι συνθέσεις:

Αλμωπός Αριδαίας: Μένιος, Αργυρίου (88’ Μούλας), Κυριακίδης, Σαμαρόπουλος, Τζιμογιάννης, Πολύζος, Τσαβάρι(78’ Ασλαμπάλογλου), Μεντής, Νικολίτσας (60’ Ελευθεριάδης Λ.), Ελευθεριάδης Γ.,Μεντί.

Ερμής Αμυνταίου: Στόικος, Γιορετσίδης, Δονές, Πιριτζάους, Σιδηρόπουλος (76’ Βλαδίκας), Τσορλίνης, Αμαραντίδης (76’ Ανδρονικίδης), Θεοδουλίδης, Αθανασιάδης, Χαϊτίδης, Ηλιάδης (87’ Χαμαλίδης).

Δείτε φάσεις & γκολ εδώ.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας και πάλι εντός έδρας με τον ΑΠΕ Λαγκαδά τη Κυριακή 25-11-2018 στις 15:00 ενώ ενδιάμεσα την Τετάρτη 21-11-2018 στις 15:00 ορίστηκε ο επαναληπτικός για τα προημιτελικά του Κυπέλλου με τον Εθνικό Γιαννιτσών στο Γήπεδο Σωσάνδρας.